A nyilvános könyvtárakat az 1997. CXL tv. 55.§. (1) k) pontja arra kötelezi, hogy szolgáltatásaikat a könyvtári minőségirányítás szempontjait figyelembe véve szervezzék.
A könyvtárak ezen alapfeladatuk teljesítését a teljeskörű minőségmenedzsment (TQM) alkalmazásával érhetik el. A TQM egyik alapelve – a vevőközpontúság és a munkatársak elkötelezettsége, felhatalmazása mellett – a folyamatos fejlesztés.
Mit és hogyan fejlesszünk? A kérdésre kizárólag minden könyvtár önmaga adhatja meg az adekvát választ saját helyzetének pontos értékelését alapul véve. Az önértékelés elvégzéséhez, a fejlesztendő területek kijelöléséhez és a fejlesztési irányok meghatározásához azonban segédeszköz adható. Ez a segédeszköz a KMÉR, azaz a Könyvtárak Minőségi Működésének Értékelési Rendszere.
A KMÉR célja:
· útmutatást adni a nyilvános könyvtáraknak a minőségmenedzsment alapú szervezetfejlesztéshez
· segíteni a nyilvános könyvtárakat a szolgáltatásaik minőségirányítási szempontokat figyelembe vevő szervezésében
· segíteni a nyilvános könyvtárak 33/2017. (XII. 12.) EMMI rendelet szerinti Minősített Könyvtár cím és Könyvtári Minőségi Díj pályázatra történő felkészülését
· támogatni a könyvtárakat abban, hogy értékelésen alapuló döntéseket hozzanak annak érdekében, hogy minimálisra csökkentsék az intézmény rendellenes működéséből fakadó eltéréseket
· elősegíteni az intézmények tudatos fejlesztését
A KMÉR kidolgozása 2018 elején fejeződött be. 2018-ban a KMÉR alapján történt a Minősített Könyvtár cím és a Könyvtári Minőségi Díj pályázatok meghirdetése. A Könyvtári Intézet a pályázatok lezárultát követően használói elégedettség és igényfelmérést készített, majd a visszajelzések alapján elvégeztette a KMÉR felhasználócentrikus korrekcióját. Az alapelvek változatlansága mellett például lehetővé vált, hogy a pályázó könyvtár bizonyos méret vagy funkció esetén maga döntsön, mely pályázati kategóriában kívánja tevékenységét értékelni.
A KMÉR nyomtatott példánya elérhető a Könyvtári Intézetben, de kérésre eljuttatjuk Önhöz és könyvtárához. Igényleadás: minoseg@oszk.hu
A Könyvtártudományi Szakkönyvtárban emellett elérhető a Magyar Minőség (külső hivatkozás) folyóirat, valamint a bőséges, a szervezetfejlesztést segítő egyéb szakirodalom is.
A nyilvános könyvtárak 33/2017. (XII. 12.) EMMI rendelet szerinti Minősített Könyvtár cím és Könyvtári Minőségi Díj pályázatra történő KMÉR alapú felkészülését a Könyvtári Intézet szakmai nappal és folyamatos információ megosztással támogatja. Aki 2020-ban pályázni szeretne és nem a KMÉR alapján készítette el az önértékelést, az is sikeres pályázatot nyújthat be.
2020-ban Minősített Könyvtár címet nyert könyvtárak:
-
Balassi Bálint Megyei Könyvtár (Salgótarján)
-
Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár (Zalaegerszeg)
-
Egressy Béni Városi Könyvtár (Kazincbarcika)
-
Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ
-
Méliusz Juhász Péter Könyvtár (Debrecen)
-
Mogyoróssy János Városi Könyvtár (Gyula)
-
Mórahalom Város Önkormányzat Tóth Menyhért Városi Könyvtár- és Közösségi Ház
-
Óbudai Platán Könyvtár
-
Városi Könyvtár Lenti
2020-ban a Könyvtári Minőségi Díjat nyert könyvtár:
Békés Megyei Könyvtár (Békéscsaba)
A 2020-ban nyertes könyvtárak pályázati anyagáért kattintson ide.
Ide kattintva elérhető az összes Minősített Könyvtár címet és Könyvtári Minőségi Díjat nyert könyvtárak listája.
Hasznos publikációk a témában munkatársainktól:
A feladatellátást szabályozó dokumentumok:
33/2017. (XII. 12.) EMMI rendelet, a rendeletben meghatározott Ügyrend és Szabályzat.
Előzmények
A Minősített Könyvtár címhez kapcsolódó grafikai elemeket innen tudja letölteni.
A Könyvtári Minőségi Díjhoz kapcsolódó grafikai elemeket innen tudja letölteni.
A téma intézeti felelőse: Horváth Adrienn